paracetamol compozitie

Intoxicatia cu paracetamol

Din Articole

Generalitati Paracetamolul (acetaminofen) este unul din cele mai utilizate antipiretice (substante care combat febra) si antialgice (scad durerea) si se gaseste in compozitia a peste 100 de produse farmaceutice disponibile fara reteta medicala (apartin clasei de medicamente over the counter). Se utilizeaza in special pentru ameliorarea febrei si durerii, a cefaleei, dar si a altor dureri minore, dar suparatoare (si care nu au componenta inflamatorie), in stari gripale si raceli banale. In combinatie cu antiinflamtoarele nesteroidiene sau chiar cu opiodele se poate folosi cu succes in tratamentul unor dureri cronice severe (dorsalgii, lombalgii si chiar dureri neoplazice). Mecanismul exact de actiune al paracetamolului este deocamdata incomplet cunoscut. Se pare insa ca amelioreaza durerea ridicand de fapt pragul de aparitie a acesteia (deci stimulul dureros trebuie sa aiba o intensitate mult mai mare pentru a declansa o senzatie ce poate fi resimtita si constientizata ca... [continuare]

Dozajul paracetamolului sau acetaminofenului la copii

Din Articole

Generalitati Supradozajul cu acetaminofen are efecte destul de grave si se poate produce mai usor deca ar crede oricine. Acetaminofenul (paracetamolul) este de multa vreme considerat un remediu standard pentru tratarea febrei si durerilor la copii. Este eficient si disponibil fara prescriptie medicala. Cu toate acestea, consumul excesiv al acestuia poate fi daunator. Iata ce trebuie sa se stie despre supradoza de acetaminofen la copii si cand trebuie solicitat serviciul de urgenta. Cand se poate produce un supradozaj de acetaminofen? Supradozarea cu acetaminofen este grava si poate sa apara destul de usor in oricare din urmatoarele situatii: - graba parintilor - parintii sau cei care administreaza medicamente copiilor trebuie sa respecte cu atentie recomandarea medicului sau indicatiile inscrise pe prospectul medicamentului. De asemenea, este foarte important sa se anunte alte persoane care pot avea grija de copil ce medicamente si in ce doze i s-au administrat micutului. [continuare]

Cafeaua si paracetamolul nu pot fi administrate impreuna

Din Diverse

Cand vine vorba de administrarea paracetamolului (sau a oricarui medicament care contine acetaminofen) concomitent cu o cana de cafea trebuie sa aveti mare grija. Conform unui studiu realizat de cercetatorii de la "University of Washington in Seattle", un astfel de amestec de cofeina si acetaminofen poate cauza boli ale ficatului, in special la persoanele care consuma regulat cafea. [continuare]

Paracetamol, supozitoare

Din Medicamente

Prezentare Paracetamol Atb se prezinta sub forma de supozitoare cu forma de torpila, cu aspect omogen, de culoare alba sau slab-galbuie. Este disponibil in cutii cu: - 2 folii termosudate din PVC/PE a cate 3 supozitoare - o folie termosudata din PVC/PE cu 6 supozitoare - 2 folii termosudate din PVC/PE a cate 6 supozitoare Este posibil ca nu toate marimile de ambalaj sa fie comercializate. Compozitie Paracetamolsugari: 125 mg paracetamol/supozitor. Paracetamolcopii: 250 mg paracetamol/supozitor. Celelalte componente sunt: grasime solida. Actiune terapeutica Substanta cu actiune analgezica asemanatoare cu a fenacetinei si cu efect antipiretic apropiat de al salicilatilor, paracetamolul actioneaza asupra centrilor termoreglatori din sistemul nervos central, determinand o pierdere mai accentuata de caldura prin vasodilatatie cutanata. Efectul analgezic are, de asemenea, un mecanism central, fiind influentate durerile de intensitate medie. Nu are actiune antiinflamatoare si nu este... [continuare]

Paracetamol extra fort, comprimate

Din Medicamente

Compozitie Comprimate ce contin 500 mg paracetamol (acetaminophen). Actiune terapeutica Analgezic si antipiretic. Indicatii Nevralgii, dureri de diverse etiologii, febra. Doze si mod de administrare Adulti: 1-2 comprimate x 3-4 ori pe zi. Doza maxima 24 ore este de 8 comprimate. Este recomandat a nu se depasi 5 zile de tratament fara avizul medicului. Contraindicatii Insuficienta renala grava, insuficienta hepatobiliara, alergie la paracetamol, prudenta in primul trimestru de sarcina. Reactii adverse In cazuri foarte rare poate provoca iritatii gastrice sau alergie la paracetamol. [continuare]

Paracetamol sinus, comprimate

Din Medicamente

Indicatii Tratamentul simptomatic al rinitei alergice si vasomotorii, acompaniata de febra si/sau cefalee, stari febrile, gripa. Doze si mod de administrare Adulti: 3-6 comprimate/zi, divizate in 3 prize (dimineata, la pranz si seara). Nu se vor administra mai mult de 6 comprimate/zi si 2 comprimate/priza. Copii intre 5-10 ani: cate 1-2 comprimate/zi (in functie de varsta). Nu se va depasi doza maxima de 2 comprimate/zi; intre 10-15 ani: 2-3 comprimate/zi (in functie de varsta). Nu se vor administra mai mult de 3 comprimate/zi. La copii nu se va administra mai mult de 1 comprimat o data. Comprimatele se administreaza cu o jumatate de ora inainte de masa. Compozitie Maleat de clorfeniramina 3 mg; clorhidrat de pseudo-efedrina 30 mg; paracetamol 500 mg. Actiune terapeutica Paracetamol sinus asociaza un antihistaminic H1 puternic (maleatul de clorfeniramina) cu un simpatomimetic cu efect decongestionant (pseudoefedrina) si cu paracetamolul, ce prezinta proprietati... [continuare]

Paracetamol

Din Medicamente

Indicatii Combaterea simptomatica a febrei de cauza infectioasa. Tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate medie: cefalee, nevralgii dentare, dureri sciatice; artralgii nereumatismale, dismenoree, dureri dupa unele interventii chirurgicale, entorse, fracturi si luxatii. Doze si mod de administrare La adulti si la copiii peste 12 ani, doza obisnuita este de 500 mg la fiecare 6-8 ore (se va respecta un interval minim de 4 ore intre prize). Nu se va depasi doza maxima de 1g/priza si 4g/ 24 de ore. Pentru un tratament de lunga durata, doza maxima/zi se reduce la 2,5 g. Pentru doze mai mari tratamentul va fi efectuat sub stricta supraveghere medicala. Copii intre 6 si 12 ani: 250-500 mg la 6-8 ore. Copii intre 3 si 6 ani: 125-250 mg la 6-8 ore. Paracetamol sinus: adulti: 3-6 comprimate/zi, divizate in 3 prize (dimineata, la pranz si seara). Nu se vor administra mai mult de 6 comprimate/zi si 2 comprimate/priza. Copii intre 5-10 ani: cate 1-2 comprimate/zi (in functie de... [continuare]

Paracetamol 200 bc, solutie interna

Din Medicamente

Compozitie 5 ml solutie (1 lingurita masura) contin 120/200 mg paracetamol. Actiune terapeutica paracetamolul este un analgetic si antipiretic cu slab caracter antiinflamator care actioneaza prin neutralizarea sintezei de prostaglandine. Se poate ajunge la inhibarea efectului pirogenezei endogene asupra centrului hipotalamic de reglare a temperaturii. Indicatii Dureri de intensitate mica si moderata si febra. Doze si mod de administrare Se administreaza cu ajutorul linguritei masura de 5 ml sau cu ajutorul capacelului gradat de 5 ml. Doza administrata este dependenta de varsta si greutatea pacientului, in general 10 - 15 mg/kg corp paracetamol o data, pana la 50 mg/kg corp ca doza totala zilnica. Copiilor sub 6 luni li se vor administra in 3 - 4 doze fractionate cate 70 - 100 mg (doza zilnica max. 350 mg). Copiilor sub 1 an de 3 - 4 ori /zi 100 - 150 mg, max. 500 mg /zi. Copiilor sub 3 ani de 3 - 4 ori pe zi cate 150 - 200 mg (max. 750 mg/zi) . Copiilor sub 6 ani... [continuare]

Caffetin, comprimate

Din Medicamente

Ce este Caffetin si pentru ce se utilizeaza Indicatii Tratamentul simptomatic al durerii de intensitate slaba-moderata: cefalee, migrena, durere dentara, durere menstruala, durere postoperatorie si posttraumatica, mialgie si artralgie. Mod de administrare Adulti: doza uzuala este de 1-2 comprimate Caffetin la nevoie; daca este necesar administrarea se poate repeta, nedepasind 3 prize pe zi (maximum 6 comprimate Caffetin). Adolescenti cu varsta cuprinsa intre 12 si 18 ani: doza uzuala este de 1 comprimat Caffetin la nevoie; daca este necesar administrarea se poate repeta, nedepasind 3 prize pe zi (maximum 3 comprimate Caffetin). Comprimatele trebuie administrate cu o cantitate suficienta de lichid. Deoarece acest medicament se elibereaza fara prescriptie medicala, durata tratamentului trebuie sa fie de cel mult 5 zile si nu trebuie depasite dozele recomandate. Atentionari si precautii Contraindicatii Caffetin nu trebuie utilizat in urmatoarele cazuri: - hipersensibilitate... [continuare]

Algopirin, comprimate filmate

Din Medicamente

Ce este Algopirin si pentru ce se utilizeaza Indicatii Tratamentul simptomatic in dureri de intensitate medie cu diferite localizari (cefalee, migrene, mialgii, artralgii, dureri dentare sau din sfera ORL, dismenoree), in stari febrile, congestie nazala. Mod de administrare Se administreaza Un comprimat la nevoie, max. 4 comprimate pe zi. Atentionari si precautii Contraindicatii Hipersensibilitate; copii sub 12 ani cu febra produsa de afectiuni virale; insuficienta hepatocelulara; IR severa; ulcer gastro-duodenal activ, hemoragie digestiva, boli hemoragice si alte boli cu risc hemoragic; deficit de G-6-PDH, adenom de prostata, glaucom cu unghi inchis, stenoza pilorica, ileus paralitic, miastenie; sarcina si alaptare. Precautii Astm bronsic si alte afectiuni alergice respiratorii, hipersensibilitate la analgezice antiinflamatorii. In caz de antecedente de ulcer sau de hemoragii digestive, in IH sau IR usoare-moderate. Sportivi. insuficienta respiratorie. Produsul poate influenta... [continuare]

Eferalgan pediatric, solutie orala

Din Medicamente

Ce este Eferalgan Pediatric si pentru ce se utilizeaza Indicatii Acest medicament contine paracetamol. Este indicat pentru tratamentul durerilor si/sau febrei, cum ar fi fi dureri de cap, migrene, dureri de dinti, dureri musculare. Aceasta forma farmaceutica este rezervata copiilor cu greutate intre 4 si 32 kg. (de ex. Copii de la 1 luna la 12 ani). Pentru copii care au alte greutati sunt disponibile alte forme de paracetamol pentru care adresati-va medicului sau farmacistului. Mod de administrare Doze Dozele de paracetamol ce trebuie administrat depinde de greutatea corporala a copilului; mentionarea varstei are caracter informativ. Daca nu se cunoaste greutatea copilului acesta va fi cantarit pentru a nu i se administra o doza prea mare. Paracetamolul este disponibil in mai multe concentratii si forme farmaceutice si in consecinta tratamentul poate fi adaptat greutatii fiecarui copil. Doza zilnica recomandata este de aprox. 60 mg./kg si zi, si va fi impartita in 4... [continuare]

Aggrenox, capsule

Din Medicamente

Ce este Aggrenox si pentru ce se utilizeaza Indicatii Numele acestui medicament este AGGRENOX 200 mg/25 mg, capsule cu eliberare modificata. AGGRENOX contine doua substante active medicamentoase, dipiridamol si acid acetilsalicilic, care previn, prin mecanisme diferite, formarea de cheaguri de sange in vase si normalizeaza durata de viata a trombocitelor. AGGRENOX este indicat pentru reducerea riscului de recidiva a accidentului vascular cerebral/atac la pacienti care au suferit un atac sau o forma premergatoare a acestuia (ischemie cerebrala tranzitorie, “mini atac”), din cauza cheagurilor din sange. Mod de administrare Luati intotdeauna AGGRENOX exact asa cum v-a spus medicul dumneavoastra. Trebuie sa discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur. Doza uzuala este de 1 capsula de doua ori pe zi, de obicei una dimineata si una seara. Capsulele se inghit intregi, fara a fi mestecate, cu un pahar de apa. Mod de administrare alternativ in cazuri... [continuare]

Bioflu, capsule moi

Din Medicamente

Ce este Bioflu capsule moi si pentru ce se utilizeaza Indicatii Tratamentul simptomatic al congestiei nazale, tusei neproductive si febrei asociate bolilor tactului respirator (de exemplu, sinuzite, rinite, faringite, bronsite). Tratament simptomatic in raceala si gripa. Mod de administrare Adulti si adolescenti: doza uzuala este de 1-2 capsule moi de 4 ori pe zi. Nu se va depasi doza maxima de 8 capsule moi pe zi. Nu se administreaza Bioflu capsule moi, copiilor cu varsta mai mica de 12 ani. Durata tratamentului trebuie sa fie scurta (maxim 5 zile). Daca utilizati mai mult decat trebuie din Bioflu capsule moi Pot aparea urmatoarele manifestari clinice: tremor, neliniste, insomnie, tahicardie, cresterea sau scaderea marcata a tensiunii arteriale, paloare, midriaza, retentie urinara acuta, insuficienta hepatica si/sau renala acuta, dureri abdominale, encefalopatie hepatica, acidoza metabolica, hipoglicemie, hiperpnee, convulsii, delir, coma, aritmii (inclusiv ventriculare),... [continuare]

Facilitati de tratament

Clinici si cabinete medicale
Centrul Medical Anadolu
Oncologie, Psihiatrie, Chirurgie generala, Anestezie si terapie intensiva, Urologie 0799499911
Bucuresti, Hatmanul Arbore, Nr.15-19, Etaj 4, Apt. 407, Sector 1, Bucuresti
CARDIOTIM CARDIOLOGIE
Medicina generala, Medicina interna, Cardiologie, 0256220660
Timisoara, STR. FRANYO ZOLTAN NR. 6
Servicii si oferte medicale
CORONAROGRAFIE - CARDIOTIM CARDIOLOGIE
Coronarografia, procedura diagnostica care utilizeaza razele X si o substanta de contrast in vederea vizualizarii anatomiei arterelor coronare si a eventualelor leziuni. Vezi detalii
Vertij, Ameteala, Pierderea echilibrului, Rau de -masina vapor avion,aglomeratie, Reeducare Vestibulara - Clinica Nova Explorari ORL- Clinica Vertijului
Posturografia dinamica computerizata realizata cu Multitest Equilibre ofera solutii de investigare si recuperare a vertijului, pierderii echilibrului,ametelii, posturii post operatorii, raului de m... Vezi detalii

Miofilin, capsule

Din Medicamente

Prezentare Miofilin se prezinta sub forma de capsule cu capete emisferice, de culoare crem (cap si corp), care contin o pulbere de culoare slab-galbuie. Miofilin este disponibil in cutie cu 2 blistere din PVC/Al a cate 10 capsule. Compozitie - Substanta activa este aminofilina. O capsula contine aminofilina 100 mg. - Celelalte componente sunt: continutul capsulei - povidona K30, dioxid de siliciu coloidal anhidru, talc, stearat de magneziu; capacul si corpul capsulei - dioxid de titan (E171), oxid galben de fer (E172), gelatina. Indicatii Miofilin este un medicament pentru tratamentul bolilor obstructive ale cailor respiratorii utilizat in: - tratamentul bronhospasmului si profilaxia de durata a crizelor de dispnee in formele usoare si moderate de astm bronsic; - bronhopneumopatia obstructiva cronica, forma spastica. Miofilin este indicat la adulti, varstnici, adolescenti si copii cu varsta peste 6 ani. Contraindicatii - daca sunteti alergic (hipersensibil) la... [continuare]

Sanador plus, comprimate

Din Medicamente

Forma de prezentare si compozitie: Comprimate paracetamol 300 mg, cafeina 50 mg; cutie x 2 blist. x 6 cpr. Indicatii: Tratament simptomatic al starilor gripale. tratamentul durerilor de intensitate usoara-medie: cefalee, nevralgii, dureri dentare, mialgii, artralgii etc. Doze si mod de administrare: Adulti: 11/2-2 cpr. o data; Copii mai mari de 6 ani: 1/2-1 cpr. o data. Doza unica poate fi repetata de 3 ori in 24 ore. [continuare]

Perfalgan, solutie perfuzabila

Din Medicamente

Compozitie Ce contine PERFALGAN 10 mg/ml solutie perfuzabila Substanta activa este paracetamolul. Un ml contine paracetamol 10 mg. Celelalte componente sunt: manitol, clorhidrat de cisteina monohidrat, hidrogenofosfat de disodiu dihidrat, hidroxid de sodiu, acid clorhidric si apa pentru preparate injectabile. Prezentare Flacoane de 50 ml si 100 ml Pungi de 100 ml Perfalgan 10 mg/ml solutie perfuzabila este o solutie limpede si usor galbuie. Perfalgan 10 mg/ml solutie perfuzabila este furnizat in ambalaje cu 12 flacoane. Perfalgan 10 mg/ml solutie perfuzabila este furnizat in cutii cu 50 pungi. Este posibil ca nu toate marimile de ambalaj sa fie comercializate. Indicatii Durere usoara si medie, febra. Acest medicament este un analgezic (amelioreaza durerea) si un antipiretic (scade febra). Utilizarea flaconului de 100 ml sau a pungii de 100 ml este limitata la adulti, adolescenti si copii cu greutate peste 33 kg. Flaconul de 50 ml este adaptat pentru utilizare la nou-nascuti... [continuare]

Eferalgan, comprimate efervescente

Din Medicamente

Ce este Eferalgan si pentru ce se utilizeaza Indicatii Este indicat in tratamentul durerilor si/sau febrei, durerilor de cap, starilor gripale, durerilor dentare, musculare, menstruale. Medicul poate prescrie acest medicament si pentru durerile artrozice. Acest medicament este recomandat adultilor si adolescentilo (peste 15 ani). Mod de administrare Important: Acest medicament contine 1 g paracetamol per comprimat efervescent. Nu luati 2 comprimate efervescente in acelasi timp. Datorita concentratiei mari, acest medicament este recomandat strict adutilor si adolescentilor peste 15 ani. Doza uzuala este de 1 g (un comprimat efervescent ) la 6-8 ore, Daca este necesar, repetarea se poate face dupa un interval de cel putin 4 ore. In general nu este nevoie sa se depaseasca 3 g de paracetamol zilnic, adica 3 comprimate efervescente pe zi. Totusi, in cazul unor dureri intense, doza maxima poate fi crescuta la 4 g zilnic (4 comprimate efervescente pe zi). Trebuie sa se respecte... [continuare]

Wellferon, flacon injectabil

Din Medicamente

Compozitie Fiecare fiola contine 3, 5 sau 10 Mega Unitati de interferon limfoblastoid uman Wellcome, in 1 ml de solutie salina tampon, izotona, clara, incolora, de trisglicina. Ca stabilizator este inclusa o solutie de albumina (Ph. Eur.) In concentratie de 1,5 mg/ml. 1 Mega Unitate (MU) = 1 x10 Unitati Internationale (UI) de interferon limfoblastoid, cu referire la preparatul oms Ga 23-901-532. Indicatii Wellferon este indicat pentru tratamentul leucemiilor cu celule paroase. Wellferon este indicat pentru tratamentul hepatitelor B cronice. Wellferon este indicat pentru tratamentul pacientilor cu hepatita cronica c (NonA NonB). Eficacitatea sa a fost stabilita pe baza normalizarii valorilor aminotransferazelor serice, clearanceului arn-ului seric al virusului hepatic C si imbunatatirea histologiei hepatice. Un efect benefic al tratamentului a fost, de asemenea, demonstrat in hepatita cronica c (NonA NonB) la pacienti cu ciroza hepatica compensata. Wellferon este, de... [continuare]

Adol, sirop

Din Medicamente

Prezentare Cutie cu un flacon din sticla bruna a 60 ml sirop si o masura dozatoare. Compozitie 5 ml sirop contin paracetamol 120 mg. Actiuni Proprietati farmacodinamice Efectul analgezic si antipiretic este maxim la 1-3 ore si dureaza 3-4 ore de la administrare. Actiunea analgezica se bazeaza pe inhibarea sintezei prostaglandinelor la nivelul sistemului nervos central si in mai mica masura la nivel periferic. Ca antipiretic actioneaza probabil prin inhibarea formarii prostaglandinelor la nivelul centrului termoreglator din hipotalamus. Actiunea antiinflamatoare este foarte redusa, probabil datorita lipsei afinitatii pentru ciclooxigenaza din periferie. Proprietati farmacocinetice Paracetamolul se absoarbe rapid si aproape complet din tubul digestiv. Absorbtia poate fi redusa de asocierea cu alimente bogate in carbohidrati si favorizata de ingestia unei cantitati suficiente de lichid. Se leaga de proteinele plasmatice in proportie de aproximativ 25%.... [continuare]

Fasconal, comprimate

Din Medicamente

Ce este Fasconal si pentru ce se utilizeaza Indicatii Analgezic si antipiretic prin acidul acetilsalicilic si fenacetina, analgezic prin codeina; sedativ prin fenobarbital, stimulant psihomotor slab si antimigrenos prin cafeina. Fasconal este un analgezic utilizat pentru tratamentul simptomatic de scurta durata al durerilor de intensitate moderata pana la severa, cu diferite localizari: dureri de cap, migrena, nevralgii (dureri pe traiectul unui nerv), mialgii (dureri musculare), artralgii (dureri articulare), dureri dentare sau in sfera ORL, dismenoree (menstruatii insotite de dureri) si tratamentul starilor febrile. Mod de administrare Utilizati intotdeauna Fasconal exact asa cum v-a spus medicul dumneavoastra. Trebuie sa discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur. Adultii si adolescentii cu varsta peste 15 ani: un comprimat Fasconal, la nevoie; daca este necesar, doza se poate repeta la intervale de 6 ore. Nu luati mai mult de 4 comprimate... [continuare]

Lemon coldrex, pulbere

Din Medicamente

Compozitie Fiecare plic contine paracetamol 750 mg, clorhidrat de fenilefrina 10 mg, acid ascorbic 60 mg . Actiune terapeutica Pulberile de coldrex hotrem Lemon contin paracetamol-analgezic si antipiretic, clorhidrat de fenilefrina- decongestionant nazal (desfunda nasul si sinusurile, ajutandu-va sa respirati mai usor) si acid ascorbic-ingredient obisnuit al produselor folosite in gripe si raceli, care ajuta la inlocuirea eventualelor pierderi de vitamina C in primele stadii ale gripei si racelilor. Indicatii Plicurile coldrex hotrem Lemon produc ameliorarea simptomelor din gripe, guturaiuri si raceli. Aceste simptome includ: dureri de cap, frisoane, nevralgii si dureri difuze, nas congestionat si infundat, durerile de sinusuri si durerile de gat. Contraindicatii A nu se administra concomitent cu alte produse care contin paracetamol. A nu se administra Coldrex HotRem Lemon daca sunteti alergic la paracetamol, clorhidrat de fenilefrina sau vitamina C; in cazul unor... [continuare]

Farmacod, comprimate

Din Medicamente

Ce este Farmacod si pentru ce se utilizeaza Indicatii Acest medicament contine codeina. Codeina este un alcaloid din opiu cu proprietati antitusive, analgezice si antidiareice. Codeina este un analgezic slab, cu actiune centrala, care poate fi utilizata singura sau in asociere cu alte analgezice, cum este paracetamolul. Codeina poate fi utilizata o perioada scurta de timp la adolescenti cu varsta peste 12 ani, pentru ameliorarea durerilor moderate, care nu sunt ameliorate de alte analgezice, cum sunt paracetamolul sau ibuprofenul administrate singure. FARMACOD comprimate este indicata la adulti si adolescenti cu varsta peste 12 ani ca tratament simptomatic al: - tusei iritative neproductive. - durerilor acute moderate, care nu sunt considerate a fi ameliorate de alte analgezice, cum sunt paracetamolul sau ibuprofenul administrate singure. FARMACOD comprimate este indicata la adulti ca tratament simptomatic al cazurilor selectionate de diaree. Mod de... [continuare]

Grippostad c, capsule

Din Medicamente

Ce este Grippostad C si pentru ce se utilizeaza Indicatii Grippostad C este utilizat - pentru tratamentul simptomatic al simptomelor legate de raceala care apar in acelasi timp, de exemplu dureri de cap, dureri ale membrelor, congestie nazala si tuse neproductiva. Grippostad C reduce febra in cazul in care aceasta sau o crestere a temperaturii corpului apar in acelasi timp. Datorita combinatiei fixe de substantea ctive din Grippostad C, dozele nu pot fi ajustate individual pentru tulburari care privesc in principal unul singur dintre simptomele de mai sus. In aceste cazuri sunt preferabile medicamente cu formule diferite. Mod de administrare Luati intotdeauna acest medicament exact asa cum este descris in acest prospect. Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur. Cu exceptia cazului in care un medic v-a prescris altceva, doza recomandata este: Adulti si adolescenti cu varsta peste 12 ani - luati 2 capsule de 3 ori pe zi. Pacienti cu... [continuare]

Aldolor, sirop

Din Medicamente

Ce este Aldolor si pentru ce se utilizeaza Indicatii Aldolor este indicat in cazul durerilor slabe sau moderate de: cap, migrene, neurologice, dureri dentare, dureri in traumatisme, arsuri. Febra in boli infectioase si inflamatorii. Este un produs analgesic-antiseptic. Are actiune analgesica, antipiretica si slab anti-inflamatorie. Mecanismul de actiune este asociat cu inhalarea sintezei de prostaglandine si imbunatateste transferul de caldura. Mod de administrare Adulti si adolescenti (cu o greutate corporala de 60 kg): 500 mg de pana la 4 ori. Durata maxima de tratament: 5 - 7 zile. Doza maxima: 1 simpla = 1 g; zilnic = 4 g. Doza simpla administrata oral pentru copiii: - de 6-12 ani: 250-500 mg - de 1-5 ani: 120-250 mg - de la 3 luni la 1 an: 60-120 mg - peste 3 luni: 10 mg/kg. Doza multipla de 4 se va administra in intervale orale, dar nu mai putin de 4 ore. Durata maxima de tratament este de 3 zile. Doza maxima: 4 doze simple pe zi. Atentionari si... [continuare]

Thomapyrin, comprimate

Din Medicamente

Compozitie Un comprimat contine: 0,250 g de acid acetilsalicilic, 0,200 g de paracetamol, 0,050 g de cofeina. Actiune terapeutica Thomapyrin actioneaza ca analgezic, antiinflamator, antipiretic, prin combinarea celor trei componente, calmand durerile de diverse origini, producand o alinare rapida, sigura si totala; amelioreaza circulatia cerebrala si induce o stare de bine si eficienta. Indicatii Dureri moderate pana la puternice, de exemplu, cefalee, dureri de dinti, dismenoree; febra, inclusiv febra asociata racelilor sau proceselor inflamatorii. Doze si mod de administrare Daca nu se prescrie altfel: adulti si copii mari - 1 - 2 comprimate, de cel mult 3 ori pe zi, maximum 4 comprimate pe zi. Copii intre 6 si 14 ani - 1/2-1 comprimat, de cel mult 3 ori pe zi, maximum 3 comprimate pe zi. Comprimatele pot fi inghitite intregi cu putina apa sau dizolvate in apa. Pentru tratamentul migrenei, Thomapyrin trebuie luat la primul semn al aparitiei crizei migrenoase. Nu se... [continuare]

Coldrex maxgrip lemon, pulbere orala

Din Medicamente

Ce este Coldrex Maxgrip Lemon si pentru ce se utilizeaza Indicatii Coldrex Maxgrip Lemon este un remediu folosit pentru ameliorarea simptomatica, pe termen scurt a gripei, starilor febrile, frisoanelor si racelilor comune, inclusiv a cefaleei, durerilor in gat, disconfortului si durerilor, congestiei nazale, sinuzitei precum si durerii si catarului nazal acut,asociate acesteia. Coldrex Maxgrip Lemon este un medicament impotriva racelii si gripei care contine trei substante active: - paracetamol care amelioreaza durerea si reduce temperatura atunci cand aveti febra; - clorhidratul de fenilefrina este un decongestionant care desfunda nasul si sinusurile si va ajuta sa respirati mai usor; - vitamina C (acidul ascorbic) inlocuieste vitamina C care se pierde in primele stadii de raceala si gripa. Coldrex Maxgrip Lemon este un remediu folosit pentru ameliorarea simptomatica, pe termen scurt a gripei, starilor febrile, frisoanelor si racelilor comune, inclusiv a cefaleei, durerilor... [continuare]

Coordinax - tablete

Din Medicamente

Ce este Coordinax si pentru ce se utilizeaza Indicatii Coordinax intensifica si coordoneaza motilitatea gastrointestinala, prevenind astfel staza si refluxul. Coordinax difera de produsele farmaceutice existente care intensifica motilitatea, prin faptul ca nu blocheaza receptorii dopaminergici si nu stimuleaza direct receptorii colinergici in dozele terapeutice, fiind deci lipsit de efecte secundare asociate acestor proprietati. Gastropareze idiopatice sau asociate cu o neuropatie diabetica, cu anorexie nervoasa, starile post vagotomie sau gastrectomie partiala. Simptomele constau in principal din: satietate precoce, anorexie, greata si varsaturi. Simptome de dispepsie functionala neconfirmate de examinari paraclinice, caracterizate prin: satietate precoce, senzatie de plenitudine postprandiala, incapacitate de a termina o masa cu un volum normal, balonari, eructatii excesive, anorexie, greata, voma, sau simptome ce evoca ulcerul (pirozis sau dureri epigastrice). Refluxul... [continuare]

Carbamazepina, comprimate

Din Medicamente

Ce este Carbamazepina si pentru ce se utilizeaza Indicatii CARBAMAZEPINA 200 mg este indicata in: - tratamentul epilepsiei: - convulsii partiale simple (convulsii focale), convulsii partiale complexe (convulsii psihomotorii) cu sau fara generalizare secundara; - convulsii generalizate tonico-clonice (epilepsie grand mal); Carbamazepina nu este eficace in crizele akinetice (petit mal) si convulsiile mioclonice. Mai mult unele evidente sugereaza o exacerbare a convulsiilor ce poate surveni la pacientii cu absente atipice. - tratamentul nevralgiei de trigemen (idiopatica sau din scleroza multipla); - tratamentul nevralgiei de glosofaringian; - tratamentul neuropatiei diabetice; - prevenirea convulsiilor in sindromul de sevraj alcoolic; - profilaxia tulburarilor maniaco-depresive la pacientii care nu raspund la terapia cu litiu. Mod de administrare Epilepsie: Tratamentul cu CARBAMAZEPINA 200 mg se incepe gradat, adaptat individual, cu o doza initiala mica, unica, in functie de... [continuare]

Neolin

Din Medicamente

Neolin durere febra 20 comprimate Compozitie: fiecare comprimat contine acid acetilsalicilic 300 mg., paracetamol 250 mg, fosfat de codeina hemihidrat 12 mg. Producator - Health Advisors [continuare]

Acesal, comprimate

Din Medicamente

Ce este Acesal si pentru ce se utilizeaza Indicatii Tratamentul durerilor de intensitate slaba sau moderata, de exemplu: cefalee, algii dentare, lombalgii, dureri reumatice, dismenoree. Tratamentul febrei. Tratamentul pacientilor cu boli cardiovasculare sau cerebrovasculare, ca agent antiplachetar in profilaxia infarctului miocardic acut, al anginei pectorale instabile, ischemiei acute tranzitorii si accidentelor cerebrovasculare ischemice. Mod de administrare Ca analgezic, antipiretic si antiinflamator se poate administra intern sau injectabil. Administrare interna: Adulti: 250-1000 mg in priza unica, repetandu-se la nevoie la intervale de 4-8 ore. A nu se depasi doza zilnica maxima de 4 g. Copii: in varsta de 5-9 ani -250 mg o data, repetandu-se la nevoie la intervale de 4-8 ore. A nu se depasi doza zilnica maxima de 750 mg. Administrare injectabila: Se injecteaza i.m. profund sau i.v. direct ori in perfuzie i.v. (prin intermediul unei solutii vehicul, solutie... [continuare]

Pagina 1 din 5 (127 rezultate)

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici OK