administrare paracetamol sinus

Paracetamol sinus

Categoria: Comunitate

Buna ziua, as dori si eu sa aflu doza mortala pentru paracetamol sinus pe perioada de 24 de ore la barbat, sex masculin 17 ani, 84 kilograme. Motivul este urmatorul: se pare ca am luat un total de 6 pastile in 6 ore, m-am simtit rau, am luat odata doua, am atipit timp de 1 ora , am repetat procesul (deoarece am uitat) iar a treia oara dupa ce am inghitit mi-am dat seama ca as fi putut lua prea mult. Din cate stiu cantiatea mortala tine cont de greutate inafara cazului in care substantele din paracetamol pot cauza anomalii in functionarea normala a oricarui organ. (spre exemplu ingerezi prea multa sare inima ti se opreste deoarece afecteaza campul electro magnetic si provoaca probleme la glanda tiroida care se ocupa cu nivelurile de sare) Cam asta ar fi tot, nu prea doresc sa chem o ambulanta fara motiv.., stiu este vina mea insa cand sunt racit pur si simplu.. nu pot gandi. Multumesc mult pentru timpul dumneavoastra si va urez o zi buna. [continuare]

Paracetamol sinus, comprimate

Categoria: Medicamente

Compozitie Maleat de clorfeniramina 3 mg; clorhidrat de pseudo-efedrina 30 mg; paracetamol 500 mg. Actiune terapeutica paracetamol sinus asociaza un antihistaminic H1 puternic (maleatul de clorfeniramina) cu un simpatomimetic cu efect decongestionant (pseudoefedrina) si cu paracetamolul, ce prezinta proprietati analgezice si antipiretice. Asocierea confera acestui medicament o actiune decongestionanta la nivelul cailor respiratorii superioare, permitand in acelasi timp si combaterea febrei si a durerii din gripa. Cele trei componente active prezinta o buna absorbtie dupa administrare orala; se metabolizeaza in ficat si se elimina pe cale renala. Indicatii tratamentul simptomatic al rinitei alergice si vasomotorii, acompaniata de febra si/sau cefalee, stari febrile, gripa. Doze si mod de administrare Adulti: 3-6 comprimate/zi, divizate in 3 prize (dimineata, la pranz si seara). Nu se vor administra mai mult de 6 comprimate/zi si 2 comprimate/priza. Copii intre 5-10... [continuare]

Paracetamol

Categoria: Medicamente

Compozitie Comprimate continand 500 mg paracetamol. Paracetamol sinus, comprimate: maleat de clorfeniramina 3 mg; clorhidrat de pseudo-efedrina 30 mg; paracetamol 500 mg. Paracetamol 100: comprimate continand paracetamol 100 mg. Paracetamol 120/200 Berlin-Chemie, solutie pentru uz intern 5 ml solutie (1 lingurita masura) contin 120/200 mg paracetamol. Forma de prezentare: Paracetamol 200 Berlin-Chemie: flacon cu 60 ml solutie. Paracetamol 120 Berlin-Chemie: flacon cu 60 ml solutie. Flacon cu 100 ml solutie. Supozitoare continand 125 mg, respectiv 250 mg paracetamol, in cutii a 6 supozitoare. Actiune terapeutica paracetamolul este un derivat de para-aminofenol cu actiune analgezica si antipiretica. Actiunea analgezica este asemanatoare fenacetinei, cea antipiretica fiind apropiata de a salicilatilor. Efectul antiinflamator este foarte slab, paracetamolul neputand sa inlocuiasca acidul acetilsalicilic sau celelalte ains. Se poate folosi totusi in forme usoare de... [continuare]

Maximum streng sinus, comprimate

Categoria: Medicamente

Compozitie 1 comprimat contine: paracetamol 500 mg; pseudoefedrina clorhidrat 30 mg. Actiune terapeutica Maximum Strength sinus Relief, prin cei doi ingredienti activi - paracetamol si pseudoefedrina - determina decongestionarea nazosinusala si ameliorarea simptomatologiei dureroase din cadrul sinuzitelor si afectiunilor respiratorii alergice sau virale. Asocierea efectului decongestionant nazosinusal al pseudoefedrinei cu efectul analgetic, antipiretic si slab antiinflamator al paracetamolului confera potenta maxima produsului. Indicatii Sinuzite, rinosinuzite; afectiuni respiratorii alergice si virale. Mod de administrare adulti si copii peste 12 ani: 2 comprimate/6 ore; maxim 8 comprimate /zi. Sub 12 ani: conform recomandarii medicului. Contraindicatii Alergie la paracetamol sau pseudoefedrina; cardiopatii, HTA; afectiuni tiroidiene, diabet; adenom de prostata; sarcina, lauzie. Reactii adverse La doze in exces: iritabilitate sau somnolenta, ameteli. Daca... [continuare]

Medicamente in timpul sarcinii

Categoria: Comunitate

buna ziua. as dori daca se poate sa-mi raspunda un medic sau o gravidutza care s-a confruntat cu o astfel de problema: exista posibilitatea sa fiu insarcinata (eu si sotul facem tot posibilul) dar mi-a revenit, se pare, o sinuzita mai veche pe care initial o tratasem acum cateva luni, si am niste dureri ingrozitoare de cap, simt pur si simplu ca-mi plezneste si incerc cu disperare sa ma abtin de la medicamente dar aseara nu am reusit si am luat un paracetamol sinus. as vrea sa stiu (daca e bebic) in ce masura il poate afecta pastila pe care am luat-o? ce altceva as putea face pentru calmarea durerilor de cap pt ca va spun sincer ca sunt absolut insuportabile. va multumesc. [continuare]

Puncte albe pe amigdale la copii

Categoria: Comunitate

buna ziua baietelul meu de 4 ani a inceput acum 2 zile sa aiba episoade de febra mare (40.4) foarte greu de scazut... mentionez ca i-am administrat foarte rar antibiotic, numai la recomandarea doctorului si numai cand a fost absolut necesar. am ajuns la pediatru cu el, l-a consultat, a decis sa-i recomande o cefalexina. pana sa ajung sa-i dau, febra a inceput sa fie din ce in ce mai rara (numai o data pe zi) la ultimele 2 episoade de febra am decis sa nu-i mai dau siropurile antitermice pentru copii (care mi se par pline de arome, coloranti si alte chimicale, plus ca taaare sunt ineficiente, febra scade greu, dupa mult timp...). am preferat sa-i dau jumatate de pastila de paracetamol sinus pentru adulti, sfaramata si dizolvata in apa, o inghite fara probleme, febra dispare foarte repede si nu mai revine decat dupa mult timp (cum spuneam, mai face o data pe zi) intrebare mea este: motivul pentru care nu mai face febra atat de mult este pentru ca i-am dat prea mult paracetamol... [continuare]

Ameteala

Categoria: Comunitate

buna seara!acum 2 sapt.am racit puternic,gripa,am chemat si salvarea la care doctorul mi-a dat 2 antibiotice sa iau,sirop de tuse si un medicament pansament,inainte pana sa vina medicul,luasem paracetamol sinus,nurofen forte si algocalmin.de 1 sapt.de cand mi-a trecut raceala,am ramas infundata in nas si am ameteli continue,tot timpul parca imi vine sa stau in pat,sunt tot timpul ametita,merg greu,respir mai greu si obosesc tot timpul.de unde aceste ameteli? [continuare]

Sinuzita

Categoria: Comunitate

Va rog sa imi dati un sfat...de 16 zile nu am mai iesit din casa de frica sa nu se agraveze o raceala care s-a transformat intr-un cosmar: imi curge nasul,ma dor sinusurile,secretia nazala e foarte urat mirositoare si de culoare verzui...am facut un tratament cu antibiotic si antiinflamatoare( Amoksiklav 1000 mg,Ibuprofen,Paracetamol sinus),in plus mi-am cumparat si un amestec de uleiuri si am facut inhalatii ...problema e ca nara stanga e mai mereu infundata si uneori ma doare capul...nu stiu ce sa mai fac...VA ROG AJUTATI-MA! [continuare]

Accident vascular ischemic

Categoria: Comunitate

Am tatal care a facut accident vascular ischemic, a fost adus cu salvarea, a cooperat cu doctorii ,l-au internat, cu pezie pe partea dreapta,in prima seara s-a comportat bine,i s-au administrat perfuzii, a doua zi a simtit nevoia sa manance putin ,dimineata insa cand m-am dus la ora 8 la el la spital ii scazuse tensiunea 8, a fost transferat la terapie intensiva unde este si acum in coma.In prima zi de coma nu a reactionat deloc,a doua zi in schimb observam ca ar fi o speranta ,dar vaga in sensul ca, atunci cand ii masezi piciorul stang simte,cand i se vorbeste incearca sa deschida ochii ,desi nu poate ,se agita uneori.Este si intubat .As vrea sa stiu daca are macar o sansa sa supravietuiasca. Va multumesc. [continuare]

Febra 38,-38.5 si 39.3

Categoria: Comunitate

buna ziua. am o problema ... de 3 zile am febra dar nu asta ma intriga ci cum se manifesta... deci la inceput am simtit o usturime in gat asa ca am baut un ceai si mia trecut... seara am facut putina febra si ieri noapte am transpirat abundent dar nu am fost asa ingrijorat pentru ca am mai patit si alta data la o raceal sa transpir si sa am 38-39 de grade febra. totusi ieri dimineata simteam ca nu mai am nimik si am iesit din casa ... in juma de ora am facut 39.3 . bun deci am luat algocalmin antibiotice paracetamol si sumetrolin. cam in 2 ore a trecut febra (binenteles cu comprese si frectii) am ramas cu o febra constanta de 38-38.5 . ieri dupa amiaza din noua 39.3 si iar frectii si comprese si iar cam dupa 2 ore imi trece febra si desigur transpiratie foarte abundenta. aseara in sfarsit imi scazuse temperatura la 37.5 si ziceam ca am scapat cand pe la 10 mi se moaie picioarele si simt iar ca ma iau frigurile si iar 39.3. am continuat sa iau antibiotice si restul medicamentelor... [continuare]

Sinuzita

Categoria: Articole

Generalitati Sinuzitele sunt infectii ale membranei mucoase care captuseste interiorul foselor nazale si sinusurile. Sinusurile sunt spatii goale, sau cavitati localizate in jurul ochilor, obrajilor si a nasului. Cand membrana mucoasa se inflameaza, se tumefiaza, blocheaza drenajul fluidului din sinus spre nas si gat, determinand durere si presiune in sinusuri. Bacteriile si fungii cresc cel mai probabil in sinusurile incapabile sa se dreneze corespunzator. Sinusurile devin obstruate in timpul infectiei virale ca si raceala, producandu-se inflamatia si infectia sinusurilor ca si rezultat. Diferenta dintre raceala si sinuzita, consta in faptul ca simptomele ce insotesc raceala, incluzand nasul infundat, incep sa se amelioreze dupa 5-7 zile. Simptomele atribuite sinuzitelor dureaza mai mult si se agraveaza dupa 7 zile. Exista doua tipuri de sinuzita: acuta (cu debut brusc) si cronica (pe termen lung). In cazul sinuzitei cronice simptomele nu dispar complet, intotdeauna... [continuare]

Cum sa tratezi o sinuzita

Categoria: Comunitate

buna ziua am 23 de ani si de vreo 5 ani de zile am dureri de cap am fost la medic si mi sa facut un tomograf si au spus ca am sinuzita pe partea stanga mi sa dat un tratament cu care mi sa spus ca o sa mi treaca dar nimic partea cea mai rea este ca cum prind un pic de curent ma doare capul dar foarte rau deci practic nu ma pot tine pe piciore si ami pierd cunostinta daca ma puteti ajuta cumva va rog sa ami dati un raspuns va multumesc [continuare]

Durerile de cap (cefaleea) datorate starilor de tensiune

Categoria: Comunitate

in fiecare dimineata ma trezesc cu durere de cap frontala dupa 1,2 ore i-mi trece dar se muta durerea in partea stanga a capului.Am inceput un tratament in fiecare zi 1 pastila de depakin(sodio valproato)durata 3 luni dupa care voi merge la control.In caz de criza puternica iau maxalt(triptan)precizez ca locuesc in Italia,sant ingrijorata si nesigura de acest tratament deoarece durerile dupa aproape o luna dupa tratament nu inceteaza [continuare]

Sinuzita

Categoria: Comunitate

pt sinuzita cronica exista tratament?ma confrunt cu o sinuzita; am fost la doctor am luat pastile dar ma confrunt cu un corp strain in nas si nu stiu ce e daca e neoplasm sau nu; am facut ct dar nici ei nu stiu ce este decit in momentul in care imi face analize si im este frica sa ma operez este o bucata de carne care e lipita de os si imparte nara dreapta in doua sa; incercat tragerea de ea dar nu a iesit [continuare]

Boli de sezon (gripa, laringita, sinuzita, bronsita, pneumonia)

Categoria: Articole

Cauze Cauzele favorizante ale bolilor respiratorii sunt factorii care determina reactii congestive (modificari circulatorii) ale mucoasei nazalei, faringelui, traheei si bronhiilor, ale alveolelor si ale pleurei. Aceste modificari micsoreaza rezistenta si puterea de aparare locala a acestor tesuturi, ajutand sau declansand actiunea microbilor. Aproape orice "raceala" incepe cu o rinita reprezentand inflamatia si secretia nazala abundenta. Inflamarea mucoasei nasului poate asocia si o afectare a faringelui (rinofaringita) ce se va manifesta cu dureri in gat. Adesea, o data cu mucoasa nasului, faringelui si traheii, se congestioneaza si laringele; apare laringita, caracterizata prin tuse uscata si raguseala pana la pierderea vocii. O alta cauza favorizanta este actiunea factorilor iritanti asupra mucoaselor respiratorii si anume a substantelor care exercita o iritatie mecanica (praf, fum, pulberi minerale si organice, scame, ciment, particule mici de origine vegetala si mai... [continuare]

Rinita alergica - inflamatia alergica a mucoasei nazale

Categoria: Comunitate

vreau un tratament,nasul foarte uscat imi da stari ciudate.nu mai am miros,usturimi in nas,aerul il simnt cald si mai nou ma supara inima de la respiratia greoa.sint operata de 2ori fara nici un rezultat.sint disperata.multumesc! [continuare]

Gripa?

Categoria: Comunitate

buna ziua ... de vreo 4 zile sunt racit.. si sunt simptome de gripa cred.. in prima zi am facut febra..a doua zi am frisoane si am inceput sa am o tuse seaca sa ma doara ochii si sa fie rosii..dureri musculare si greata... in ultimele 2 zile am inceput sa iau antibiotice Augmentin(mama fiind asistenta mi lea dat) si vad ca am inceput sa ma simt mai bine nu mai am febra nici frisoane nici dureri,decat gatul ma mai supara...eu mam gandit sa nu fie gripa porcina... dar daca ma simt mai bine de la antibiotice.. si nu mai am simptome asa... credeti ca ar putea sa fie gripa porcina? trebuie sa mai ma duc la medic chiar daca ma simt mai bine? [continuare]

Migrena

Categoria: Comunitate

sufar de mai mult timp de o migrena sensibila la schimbarile atmosferice. durerea de cap dureaza intre 12 si 48 ore si nu cedeaza cu nici un medicament luat pana acum. am incercat mai multe tratamente dar fara nici un efect. doresc sa stiu ce pot sa fac. multumesc. [continuare]

Raceala la gravida

Categoria: Comunitate

Buna ziua Sunt insarcinata in 4 luni, dar de doua zile am racit cu simptome de ameteala, durere in zona supraorbitara accentuata, scurgeri nazale, buze uscate. Ce medicament este permis contra racelii in situatia mea? Repausul la pat nu-mi este permis deoarece serviciul nu-mi permite Multumesc frumos [continuare]

Pagina 1 din 1 (19 rezultate)
  • « Pagina precedenta
  • Pagina urmatoare »